Green Card Nedir?

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma..

Green Card Nedir?

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika’da süresiz olarak oturma ve çalışma izni verilen kişiye ‘göçmen’ denir. ‘Daimi Oturma İzni’ (Permanent Resident Card) ya da genelde bilinen adıyla Green Card, kişinin ‘göçmen’ statüsünü onaylayan resmi belgedir. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde ‘Daimi Oturma İzni’ ya da diğer adıyla ‘Green Card’ almaya hak kazanmış olursunuz.

 

Amerikan Göçmen Bürosu, her yıl Amerika’ya az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir. Amerika’ya her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen gelmektedir. Bu çekilişe sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için T.C. vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.

 

Bu çekilişe katılma hakkı olan ülke vatandaşları isterlerse ücretsiz katılabilirler. Bu servisin ücretli olma sebebi özel çektirilen resim ve sorulan bazı kritik sorularla biraz karışık olan süreçte size destek olmaktır. Özellikle “Natıve Country” sorusunun cevabının çeşitli durumlara göre değişim gösterebilmesi sebebiyle her yıl on binlerce kişinin yapmış olduğu başvurular geçersiz sayılmaktadır. Sizin de geçersiz bir başvuru yapmamızın için 18 yıllık tecrübemizle size güvenli bir başvuru süreci sunmak en önemli amacımızdır.

 

Vizeler altı coğrafi bölgeye ayrılarak tahsis edilmiştir. Amerika’ya az göçmen veren ülkelere daha çok vize verilecek, buna karşılık son beş yılda 50,000’den fazla göçmen veren ülkelerden başvuru kabul edilmeyecektir. Hiçbir ülke yıllık göçmen vizesi sayısının %7’sinden fazla Green Card alamaz.

Bölgelere göre vize kotaları, Amerikan Göçmen Bürosu (INS) tarafından Göçmenlik Kanunu’nun 203. Maddesinin C fıkrasında belirtilen özel bir formüle göre belirlenmektedir.

 

Söz konusu altı coğrafi bölge:

AFRİKA: Afrika kıtasında bulunan bütün ülkeler ve kıtaya komşu ada ülkeler çekilişe katılabilirler.

ASYA: Çin, Hindistan, Pakistan, Filipinler, Güney Kore ve Vietnam hariç bütün ulkeler, Hong Kong ve Tayvan dogumlular çekilişe katılabilirler.

AVRUPA: İngiltere ve bağlı devletler hariç tüm Avrupa ülkeleri (Kuzey İrlanda dahil) çekilişe katılabilirler.

KUZEY AMERİKA: Sadece Bahama Adaları çekilişe katılabilir. (Kanada katılamaz)

PASİFİK ULKELERİ: Bu bölgedeki bütün ülkeler; Avusturalya, Yeni Zellanda ve Papua Yeni Gine, Güney Pasifik’deki tüm ülke ve adalar çekilişe katılabilir.

GÜNEY AMERİKA, ORTA AMERİKA ve KARAYİPLER: Kolombiya, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika ve Meksika hariç tüm ülkeler çekilişe katılabilirler.

Bu çekiliş, Amerika Birleşik Devletleri’nin Amerikan nüfusunu çeşitlendirme amacıyla her yıl 50,000 kişiye Green Card vermek için düzenlediği bir çekiliştir. Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. DV 2017 çekilişinde Türkiye’den 5000’e yakın kişi ikinci mülakatı geçerek Green Card almışlardır.

 

Bilindiği gibi her sene yapılan çekilişte, çekilişi kazanmak otomatikman Green Card almak anlamına gelmiyor. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısından daha fazla sayıda kişiye çekilişi kazandığına dair bilgi veriliyor. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişilere Green Card almalarını sağlayan çekiliş vizelerinden tahsis ediliyor.

 

Green Card sahipleri,

Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak (hayat boyu)oturma ve çalışma iznine sahiptirler.

Türk vatandaşlıklarını kaybetmezler.

Oy vermek haricinde Amerikan vatandaşlık haklarından birçoğuna sahip olurlar.

Kartı aldıktan beş sene sonra isterlerse A.B.D. vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.

Fakat,

Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (İş bulma kurumları veya iş bulma işi yapan şirketlerden yardım alınabilir.)

Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz.

Gerek devlet dairesi, gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izniveren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlar. Ayrıca öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular ve Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

 

Bu çekilişe başvurmak için minimum bir yaş sınırı yokturfakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık isteyen bir iş dalındaiki senelik iş deneyimi sahibi olmak şart koşulmuştur. Green Card çekilişine katılmak ya da çekiliş kazanıldığı takdirde kartı alabilmek için İngilizce bilmek şartı aranmamaktadır.

 

Green Card edinmenin tek yolu bu çekilişe katılıp kazanmak değildir. İşe bağlı veya aileye bağlı olarak da Green Card edinmek için başvuru yapılabilir. Green Card almanın çekiliş dışındaki yolları ve göçmenlik ile ilgili ayrıntılı bilgileri ilk Türk-Amerikan portalı Mezun.com’da bulabilirsiniz: Tıklayın


Tags : , ,
Share This:

Related articles

UYGUNLUK TESTİ
kapat

Doğdunuz Ülke:

Eğitim Durumunuz:

Mesleğiniz:

Tebrikler! Girmiş olduğunuz bilgiler Green Card göçmenlik programına katılmaya uygundur.
Üzgünüz, bu sene yapılacak Green Card çekilişine katılmaya uygun değilsiniz.
Başvuru Formuna Yönlendiriliyorsunuz..
CLOSE
CLOSE