Esra Çabuk

Amerika'da yeni bir hayat kulağa..

Amerika’da yeni bir hayat kulağa hoş geliyor değil mi? Green Card çekilişimize katılarak Green Card kazanan Esra Çabuk’la başvuru öncesi ve sonrasında yaşadıklarını konuştuk.

Klasik olacak ama biraz kendinizden bahseder misiniz?

Toplumumuzun modern diye nitelendirdiği bir ailenin üyesiyim. Mesleğini edinmiş, kariyerini yapmış ve özgüveni yüksek birisiyim. Her zaman ne istediğimi bilerek kendime hedefler belirledim ve o yolda yürüdüm.

Green Card’a başvurmanızdaki en büyük etken nedir? Başvuruyu yaparken ne gibi hayaller kurdunuz?

En büyük etken, özel hayatımda yaşadıklarım sonucu oluşan mutsuzluğumdur. Kaderimi kabullenmeye çalışırken, aslında içimde bir şeylerin isyan etmesidir. Ben hiç hayal kurmadan şansını denemek için başvuranlardanım. Bir yandan umutluydum, bir yandan da “Yıllardır deneyen arkadaşlarıma çıkmamış, bana mı çıkacak?” diye düşünüyordum. Bu yüzden başında herhangi bir hayalim yoktu ama şu anda hayallerim sınır tanımıyor.

Kaç yıldır Green Card çekilişine katılıyorsunuz? Green Card’ı ne zaman kazandınız?

Yıllar önce yeni bir hayat kurduğumu düşündüğüm sene bir kere şansımı denemiştim. Bir de geçen sene… 20 yıl içinde sadece iki kez denedim şansımı ve ikincide çıktı.

Posta kutunuzda Green Card çekilişini kazandığınıza dair belgeleri gördüğünüzde neler hissettiniz?

Önce inanamadım. İngilizcem çok iyi olmadığı için yanlış mı anlıyorum acaba diyerek bir başkasına okuttum. Yetmedi… Daha önce bu şansı yakalayan bir arkadaşım ile paylaştım ve ona da aynı yazının geldiğini öğrendiğimde “Tamamdır.” dedim.

Green Card gelecekle ilgili planlarınızda ne gibi değişikliklere neden oldu?

Öncelikle inanılmaz bir mutluluk verdi. Herşeyden once başvuran insanlar arasında şanslı olan azınlıktan biriydim. Sonrasında ise çok heyecanlandım. Çalıştığım kurumun Amerika’da da yatırımlarının var olması yeni ufuklar, yep yeni bir kariyer demekti. Önceliklerim değişti.

Green Card size şimdiye kadar ne kazandırdı ve neler kazandıracak?

Şimdilik aklımda bir sürü düşünce oluşturdu. Böyle geldi, böyle gider diye düşündüğüm bir dönemde her şeyin bir anda ne kadar değişebileceğini gördüm ve bu değişim sürecine hazır olabilmek için kişisel gelişimime hız verdim. Fikirlerimin ve bilgilerimin tazelendiğini ve beynimin daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Neler kazandıracağını zamanla göreceğim.

Green Card kazanmış birisi olarak Amerika’ya gidince yaşayacağınız olası kültür şoku ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Değişikliğe, yeniliğe ve gelişime açık biri olduğum için kültür farklılığı beni ürkütmüyor. İş hayatında zaten farklı kültürden insanlar ile çalışıyoruz. Bu konuda tecrübeli olduğumu düşünüyorum ve gittiğimde de uyum sağlayabileceğimi biliyorum.

Sizce Amerika’ya gitmek isteyenler için Green Card doğru bir seçim midir? Başvuruda bulunacaklara önerileriniz var mı?

Haksızlığa tahammül edemeyen ve hakkını her şart ve koşulda arayan biri için vatandaşlık hakkını kazanarak Amerika’ya gitmek kesinlikle en doğru seçimdir. Başvuruda bulunacaklara önerim ise; çekilişi kazanmanın sadece yolun başlangıcı olduğunu ve kabul edilme sürecinin uzun ve zahmetli olduğunu bilerek yola çıkmalarıdır.

Teşekkür ederiz!

Ben teşekkür ederim.

Esra Çabuk
UYGUNLUK TESTİ
kapat

Doğdunuz Ülke:

Eğitim Durumunuz:

Mesleğiniz:

Tebrikler! Girmiş olduğunuz bilgiler Green Card göçmenlik programına katılmaya uygundur.
Üzgünüz, bu sene yapılacak Green Card çekilişine katılmaya uygun değilsiniz.
Başvuru Formuna Yönlendiriliyorsunuz..
CLOSE
CLOSE