Nilgün Asam

Green Card, çoğu kişi için..

Green Card, çoğu kişi için hayatta yakalanabilecek en büyük fırsatlardan biri. Hayaller ve özgürlükler ülkesi Amerika’da ömür boyu yaşam ve çalışma hakkı sağlayan bu statü ile belli bir süre sonra Amerikan vatandaşı olabilmek de mümkün.

2003 yılında kızı ile birlikte ilk kez başvurduğu Green Card’ı kazanan ve 2009 yılında Amerikan vatandaşlığına geçen Nilgün Asam ile Green Card alma prosedürlerini, Amerika’ya yerleşim sürecini ve Amerikan vatandaşlığına geçiş şartlarını konuştuk…

Merhaba, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ismim Nilgün Asam. Ankara’da doğdum, üniversite mezunuyum. Emekliyim ve 30 yaşında bir kızım var.

Green Card’a başvurmaya nasıl karar verdiniz?

Ablam, eniştem ve yeğenlerim Amerika’da yaşadıkları için sık sık Amerika’ya gidip geliyorduk. 2003 Ekim ayında şansımızı bir deneyelim deyip Green Card başvurusunda bulunduk. Kızım ve ben ayrı ayrı müracaat ettik.

2004 Haziran ayında içinde formlar olan ve Green Card kazandığımıza dair 2 mektup geldi. İkimiz de ayrı ayrı kazanmıştık.

Green Card çekilişini kazandıktan sonra yaptığınız işlemlerden bahsedebilir misiniz?

Bize gönderilen formaları ayrı ayrı doldurduk ve resim ekleyip gönderdik. Kızım 6 ay, ben de 1 yıl sonrası için Ankara’daki Amerikan Konsolosluğu’nda mülakata çağrıldık.

Mülakata giderken eğitim durumunuzla ilgili belge, savcılıktan iyi hal kâğıdı, banka defterleri, ev, araba gibi sahibi olduğunuz taşınmazlara ait belgelerin asılları ve yeminli tercüme bürosu tarafından yapılmış tercümeleri ve Amerikan Hastaanesi’nde “Check-up” istemişlerdi. Verilen sağlık belgelerini götürdük, herhangi bir ücret ödemedik.

Konsoloslukla yaptığınız mülakatta ne gibi sorularla karşılaştınız? Görüşme ne kadar sürdü ve hangi dilde yapıldı?

Konsoloslukta yapılan mülakatı İngilizce olarak yaptık. Eğer İngilizceniz yeterli değilse tercüman aracılığıyla da yapabiliyorsunuz.

Mülakatta neden Amerika’ya yerleşmek istediğimiz, orada çalışmayı düşünüp düşünmediğimiz gibi sorular sorulmuştu. Görüşme 15 dk. kadar sürdü. Getirdiğiniz bütün evraklar inceleniyor, sonra mülakat yapılıyor. Kabul edilirseniz evraklarınız size UPS ile gönderiliyor.

Amerika’da nerede yaşayacağınızı ve çalışacağınız işi siz mi seçtiniz? Yerleşmenin ilk süreci ve zorluklardan biraz bahsedebilir misiniz?

Amerika’ya (Miami), ilk önce kızım bir tanıdık vasıtasıyla iş bulup gitti. Herşeyi organize etti ev kiraladı. 4 ay sonra da ben gittim.

İşimizi orada yaşayan tanıdık bir Türk vasıtasıyla bulduğumuz için hiçbir zorlukla karşılaşmadık. Oraya iyice alışıp İngilizcemizi daha da ilerlettikten sonra büyük bir şirkette iş bulup çalışmaya başladık. Şu anda ben çalışmıyorum, kızım 5 senedir aynı şirkette çalışıyor.

Amerika’ya gittikten sonra doldurulması gereken formlar ve izlemesi gereken prosedürler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Elçilikten size büyük sarı bir zarf gönderiliyor. Bu zarfı açmamanız ve Amerika’ya girişte pasaport görevlisine teslim etmeniz isteniyor. Kontrolde zarf açılıyor ve sizden Amerika’da bir adres isteniyor. Green Card’ınız o adrese 15 gün içinde gönderiliyor. SSN almak için de bulunduğunuz şehirdeki Social Security Office’e müracaat ediyorsunuz.

Amerikan vatandaşlığına geçmeye nasıl karar verdiniz? Green Card’lı birisi ve normal bir vatandaş arasında ne gibi farklılıklar gözünüze çarptı?

Green Card, oturma ve çalışma izni anlamına geldiği için iş müraacatlarında ilk önce Green Card’ınınz olup olmadığı soruluyor. Green Card’ınız yoksa, ancak kaçak olarak işçi çalıştıran yerlerde iş bulma ihtimaliniz var.

Normal bir vatandaş ile Green Card’lı vatandaş arasındaki en önemli fark iş bulma sorunu. Green Card’ınız varsa bankada hesap açtırabilirsiniz, kredi kartı alabilirsiniz, Bunlar olmadan ev kiralamaniz, araba satın almanız söz konusu değil.

Amerika’ya girişte pasaport kontrolünde Green Card’lı biri veya Amerikan vatandaşı bile olsanız görevlilerini size olan davranışları değişmiyor, her zaman ters davranıp birtakım sorular soruyorlar.

Vatandaşlığa geçiş sürecinde aranan kriterler ve istenen şartlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Piyangodan Green Card kazananlar, Green Card’ı teslim aldıktan 5 yıl sonra vatandaşlığa müracaat edebiliyor. Bu 5 yıl içinde 30 ay Amerika’da ikamet etmiş olmanız, son 3 aydır aynı adreste ikamet etmiş olmanız, 5 sene içinde 6 aydan fazla Amerika dışında bulunmamanız ve tabii ki Amerika’da herhangi bir suç olayına karışmamanız şartı aranıyor

Vatandaşlık hakkı verilmeden önce kaç kez görüşme yaptınız? Bu süreçte herhangi bir zorluk yaşadınız mı?

Vatandaşlık müracaatı için önce Uscis.gov sitesinden N-400 formunu doldurmanız ve $680’lık posta çeki veya banka çeki ile 2 adet resmi postayla göndermeniz gerekiyor.

Yaklaşık 1 ay sonra sizi parmak izi almaya çağırıyorlar. Parmak izi vermeye gittiğinizde size mülakat için soru kitapçığı ve CD veriyorlar. 1,5- 2 ay sonra sizi yine postayla mülakata çağırıyorlar. Bu süre zarfında içinde 100 soru olan bu kitapçığı çok iyi çalışmanız lazım. 100 sorudan 10 soru soruluyor ve 6’sını bilmek zorundasınız.

Mülakata gittiğinizde sözlü olarak bir odada görüşmeye alınıyorsunuz. Biraz kendinizden bahsetmeniz isteniyor, adınız, işiniz, ne kadar zamandır Amerika’da yaşadığınız gibi sorular ile İngilizceniz kontrol ediliyor. Sonra 1 cümle yazdırılıyor ve 1 cümle okutuluyor.

Kitapçıktaki sorulardan 6 tanesini bilince “tebrikler” deniliyor ve mülakat sona eriyor.

Eğer sınavı geçmişseniz dışarda size yemin töreninin ne gün yapılacağına dair bir kağıt veriliyor. Yemin töreninde yaklaşık 200 kişi hep birlikte yemin ediyor. Green Card’ınızı teslim ediyorsunuz ve size vatandaşlık belgesi veriliyor. Daha sonra da posta yoluyla vatandaşlık belgesini pasaport dairesine gönderiyorsunuz. 2-3 hafta içinde Amerikan pasaportunuz eve teslim ediliyor.

Amerikan vatandaşlığına geçtikten sonra T.C. vatandaşlık statünüzde bir değişim oldu mu?

Hayır, Amerikan vatandaşlığına geçtikten sonra T.C. vatandaşlık statümde herhangi bir değişiklik olmadı.

Green Card almak ve Amerika’da yaşamak isteyen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Green Card kazananlara tavsiyem işlerini kendilerinin bulmaları yönünde. Amerikan hükümeti sadece çalışma izni veriyor. Biz işimizi kendimiz ayarladik ve Türkiye’dekinden çok daha rahat bir yaşamımız oldu. Bunda en önemli etken Amerika’ya gittiğimde 50 yaşın üzerinde olmamdı. Türkiye’de emekliydim ve yaştan dolayı tekrar iş bulabilmem imkânsızdı. Ama Amerika’da böyle bir sorun yok. Herkes her yaşta her işte çalışabiliyor. Kısacası Amerika bizi maddi manevi olarak çok rahat ettirdi. Tek sorun Türkiye’ye çok fazla özlem duyulması…

Nilgün Asam
UYGUNLUK TESTİ
kapat

Doğdunuz Ülke:

Eğitim Durumunuz:

Mesleğiniz:

Tebrikler! Girmiş olduğunuz bilgiler Green Card göçmenlik programına katılmaya uygundur.
Üzgünüz, bu sene yapılacak Green Card çekilişine katılmaya uygun değilsiniz.
Başvuru Formuna Yönlendiriliyorsunuz..
CLOSE
CLOSE