Amerika Hakkında

Yakın Plan Amerika Dünyanın dört bir yanından yüzyıllar boyunca insanları..

Yakın Plan Amerika

Dünyanın dört bir yanından yüzyıllar boyunca insanları kendine çekmesini en iyi beceren uçsuz bucaksız topraklar… Kızılderililer’in vatanı, hayaller ülkesi Amerika!

50 adet eyaletten oluşan ve çok geniş topraklar üzerine kurulmuş olan A.B.D. 1776 yılında İngiltere’den ayrılarak 1789 yılında ilk anayasasını kabul etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın ilk modern demokrasisidir. 19. yüzyıl boyunca Kuzey Amerika kıtasında hızla yayılan A.B.D., ilk halini teşkil eden ilk 13 eyalete (The 13 original states) birçok yeni eyalet eklemiş ve bugünkü halini almıştır. Kısa tarihindeki en buhranlı iki dönem 1861-65 yılları arasında gerçekleşen Kuzey-Güney Savaşı (Civil War) ve ekonomik çöküşün gerçekleştiği 1930’lu yıllardaki Büyük Bunalım (Great Depression) dönemidir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’ndan ve 1991’de sona eren Soğuk Savaş’tan zaferle ayrılan A.B.D., 21. yüzyılda dünyanın “Süper Güç”ü olarak varlığını sürdürmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusu Mart 2001 verilerine göre 283 713 009 kişidir. Etnik grupların dağılımı 1992 yılı verilerine göre şu şekildedir: %83.5 beyaz, %12.4 siyah, %3.3 sarı, %0.8 Amerikan yerlisi. Büyük bir çoğunluğun Hıristiyan olduğu Amerikan toplumunun %56’sı Protestan, %28’si Katolik, %2’si Yahudi ve %10’u dinsiz olduğunu belirtmiştir.

A.B.D. ve bu ülkeyi oluşturan 50 eyalet ile ilgili tüm merak ettiğiniz noktaları ilk Türk-Amerikan portalı Mezun.com‘un sayfalarında tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. Tıklayın

Leave a Reply

Name (*)

Your full name please.

Email address (*)

Used for gravatar.

Website

Link back if you want.

Your comments (*)

UYGUNLUK TESTİ
kapat

Doğdunuz Ülke:

Eğitim Durumunuz:

Mesleğiniz:

Tebrikler! Girmiş olduğunuz bilgiler Green Card göçmenlik programına katılmaya uygundur.
Üzgünüz, bu sene yapılacak Green Card çekilişine katılmaya uygun değilsiniz.
Başvuru Formuna Yönlendiriliyorsunuz..
CLOSE
CLOSE