Kazananlar

Kazananlar Ne Dedi? Oğuz Yiğit Bir üyemizin daha Green Card..

Kazananlar Ne Dedi?

Oğuz Yiğit

Bir üyemizin daha Green Card kazandığını paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz! Talihlimiz Oğuz Yiğit Green Card deneyimi ile ilgili düşüncelerini sizlerle paylaştı.
Devam

Durmuş Yalçın

Green Card kazanmış olan Durmuş Yalçın ile Green Card deneyimi hakkında konuştuk.
Devam

Sena Sarıgülle

Green Card talihlimiz Sena Sarıgüllü ile Green Card çekiliş süreci ile ilgili röportaj yaptık.
Devam

Esra Çabuk

Amerika’da yeni bir hayat kulağa hoş geliyor değil mi? Green Card çekilişimize katılarak Green Card kazanan Esra Çabuk’la başvuru öncesi ve sonrasında yaşadıklarını konuştuk.
Devam

Evren Yılmaz

Geçtiğimiz yıllarda Green Card çekilişine katılarak kazanan ve artık bir Green Card sahibi Evren Yılmaz’a hayallerini, düşüncelerini ve önerilerini sorduk.
Devam

Ferit Çelik

Geçtiğimiz yıllarda Green Card çekilişine katılarak kazanan ve artık bir Green Card sahibi Ferit Çelik’e hayallerini, düşüncelerini ve önerilerini sorduk.
Devam

Aycan Sancak

Aycan Sancak Green Card çekilişi ile Amerika’ya gitme şansı yakalayan bir Mezun.com üyesi. Şu an Maltepe Üniversitesi’nde genel psikoloji alanında yüksek lisans yapan Sancak, Mezun.com rehberliğinde bu şansı yakaladığını ifade ediyor.
Devam

Harun Çilingir

Ben DV 1998 Green Card çekilişini kazandım. Eşim ve 3 aylık kızımla 98 Temmuz ayında küçük ağabeyimin evine NY Long Island’a gittim.15 gün kalıp geri döndüm. Çünkü İstanbul’da ortanca ağabeyimle ortak işyerim var. Amerika’daki herşey düşünülerek yapıldığı ve gerçekten alışık olmadığımız şekilde hızlı bir tempoda çalışıldığı için yaşadıkları yeri cennete çevirmişler. Aklımda sürekli oraya yerleşme fikri beni 99 Mart ayında tekrar Amerika’ya uçurdu…

Murat Akçakoca

Erzurumlu bir ziraat mühendisi. Üniversiteyi bitirir bitirmez askerliğini tamamlayarak iş aramaya başlamış. Bir yıl boyunca tüm çabalarına rağmen bir iş bulamamış. Tam umutları tükenmeye başlamışken Hürriyetim’in 2000 yılındaki Green Card başvurularından haberdar olmuş. Evinde bilgisayar olmasa da bulduğu bir internet café den başvurusunu yapmış. Başvuru sırasında hiçbir ümidi olmadığını yüzbinlerce aday arasından şansın kendisine gülmesini hiç beklemediğini söylüyor.

Ragıp Sevinç

New York’taki SunnySide, Türk göçmenlerin Amerika’da küçük bir koloni olarak yaşadıkları birkaç yerden birisi. Piyangoyu kazanarak Amerika’ya gelenlerin bir kısmı burada yaşıyor. Bunlardan birisi Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinden gelen Ragıp Sevinç. Türkiye’deyken Maliye Bakanlığı ve Anadolu Ajansında çalışmış. Sevinç’in Amerika macerası 1989 yılında başlamış. Newyork’a yerleşmesi bile tesadüfen olmus. Uçaktan indiği yerde kalmayı seçmiş. Ragıp bey dondurmacılık yaparak hayatını kazanıyor. Geliri çok yüksek değil ama ailenin üç çocuğundan ikisi üniversitede birisi ise lisede eğitimine devam ediyor. Çocuklar da hem okuyup hem çalışarak aile bütçesine katkıda bulunuyorlar. “Pişmanım diyemem” diyor Ragıp Sevinç, “Çocuklarım okuyor, geleceklerine dair iyi bir yatırım yapıyoruz, ama memleketi de özlemiyoruz diyemem” diye devam ediyor sözlerine.

Musa Yılmaz

26 yaşında, Giresun’un Kesap ilçesinden kalkıp Amerika’ya yerleşmiş. Akrabalarının yanında postacılık yapıyor. Almanya’da doğmuş ve sekiz yaşında Türkiye’ye dönene kadar orada yaşamış. Yeşil Kart macerası ABD’den tatile gelen akrabalarının köyde herkese başvuru formu doldurtmasıyla başlamış. Sonunda şans ona da gülmüş. Yılmaz ailesi iki yıldır Amerika’da yaşıyor. Dil hariç hiçbir sıkıntıları olmamış bu güne kadar.

Volkan Malkoç

Ankara üniversitesi mezunu. Yüksek lisans sınavını kazanamayınca Ankara’da iş aramaya başlayan Malkoç, boğulma noktasına gelmiş. “Piyangoyu kazandıktan sonra bilgisayarımı satıp uçak bileti aldım ve yola çıktım. Tanıdıklar aracılığıyla Türk lokantalarında iş bulup çalıştım. Yeni gelenler daima ucuz işgücü olarak görülüp sömürülüyorlar.” diyor. Sonra bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Malkoç zamanla durumunu düzeltmiş. şimdi bir özel sektör firmasında orta sınıf yönetici olarak çalışıyor. Yıllık geliri Türkiye’deki benzerlerini imrendirecek ölçüde.

Başarısız hikayeler de yok değil elbette. Büyük umutlarla gittikleri Amerika’dan başları önlerinde dönenler de bir hayli fazla. Kendilerine uygun bir iş bulamamak ve vatan hasreti başarısız girişimlerin en temel nedenleri olarak sıralanıyor. Unutmamak gerek Green Card hayatınızda önemli bir dönüm noktası olabilir, bu nedenle tüm yönleriyle iyi düşünüp soğukkanlı karar vermek gerek. Böyle bir maceraya atılmaya yüreği yetmeyenler kendilerini boşyere riske atmamalı.

 

Leave a Reply

Name (*)

Your full name please.

Email address (*)

Used for gravatar.

Website

Link back if you want.

Your comments (*)

UYGUNLUK TESTİ
kapat

Doğdunuz Ülke:

Eğitim Durumunuz:

Mesleğiniz:

Tebrikler! Girmiş olduğunuz bilgiler Green Card göçmenlik programına katılmaya uygundur.
Üzgünüz, bu sene yapılacak Green Card çekilişine katılmaya uygun değilsiniz.
Başvuru Formuna Yönlendiriliyorsunuz..
CLOSE
CLOSE